+90 542 272 50 04

Sosyal Medyada Biz}

ÇEKMEKÖY KIŞLASI REZİDANS OLUYOR? DOĞRUMU?

ÇEKMEKÖY KIŞLASI REZİDANS OLUYOR? DOĞRUMU?

Geçtiğimiz günlerde gazetelerde çıkan bir haber.

Son yıllarda hızla gelişip, Şile Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, E-8, D-100 karayollarına bağlantıları ve metro erişiminin sağlanmasıyla İstanbul’un en gözde ilçelerinden biri haline gelen Çekmeköy’deki dev askeri arazi TOKİ’ye verilip, ticaret ve konut alanına çevrildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanıp, İstanbul İl Müdürlüğü’nce askıya çıkarılan imar planı değişikliyle, İstanbul Çekmeköy’deki 187 dönümlük askeri alan imara açıldı.

Evet  Çekmeköy kışlasıyla  bu arazi arasın da 1000 metre mesafe var. Çekmeköy kışlası şu sıralar yerinde duruyor.Bu arazi askeri bölge ve yıllardır  boş duran bir arazidir.Yıllar önce askerlerimiz bu alanda tatbikat toplanma bölgesi olarak kulanılan bir alan.Yerleşik hiçbir birlik olmamıştır.

NEDEN TOKİ’YE  VERİLDİ?

GÜNEYDOĞU’YA HASTANE, LOJMAN VE KARAKOL YAPILSIN DİYE

Yerleşim alanı ile doğrudan etkileşimi olan bir konumda bulunmasından dolayı, özellikle 2000’li yıllardan itibaren askeri amaçlarla kullanılmayan planlama alanının kullanımı amacı sonlanmış, MSB’nin hastane, lojman ve kalekol gibi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla TOKİ’ye devredildi. Bakanlık tarafından itirazlar için önceki gün askıya çıkarılan planın amacı, öncelikle eksik olan eğitim, yeşil alan gibi sosyal ve teknik altyapı ihtiyacının karşılanması. Akabinde ise, kalan alanın koruma kullanma dengesi gözetilerek, mevcut yerleşim alanı ile bütünleşmesini sağlayacak, her türlü afete karşı dayanıklı, kentsel yaşam standardı yüksek mekanlar oluşturmak.

Çekmeköy  de bu arazide ne yapılacak?

Askeri alanın yüzde 79 bin 554 metrekaresi ticaret ve konut alanı, 63 bin 672 metrekaresi park alanı, 15 bin 736 metrekaresi eğitim tesis alanı, 15 bin 445 metrekaresi yol, 4 bin 315 metrekaresi sağlık tesis alanı, 3 bin 887 metrekaresi sosyal ve kültürel tesis alanı, 3 bin 106 metrekaresi cami alanı, 2 bin 35 metrekaresi de teknik altyapı alanı olarak planlandı. Rapora göre, planlama alanında kişi başı inşaat alanı 35 metrekare olacağı kabul edilip, bölgede bin 875 kişinin yaşayacağı öngörüldü.

Çekmeköy İstanbul’un En Az Nufu’sa Sahip İlçesi

Çekmeköy, 2016 yılı nüfus sayımına göre 239 bin 611 kişilik nüfusu ile İstanbul’un en az nüfusa sahip 9’uncu ilçesi. İstanbul Deprem Haritası’nda ise kısmen Birinci Derece, kısmen de İkinci Derece deprem bölgesinde.

Planlanan alan, 19 Ekim 1995 tarihli Sultançiftliği Nazım İmar Planı’nda “Toplu Konut Alanı”, 17 Ekim 2008 tarihli Taşdelen Uygulama İmar Planı’nda ise “Askeri Alan” olarak görülüyordu.

Çekmeköy İmar Planı 12 Mayıs 2017 tarihinde Tarım alanı olarak planlanmıştı. İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü Plan Değişikliğini İnceleme Komisyonu’nun görüşü, hazırlanan imar planı tekliflerinin ulaşım talebini artıracağına yönünde.

Bina yüksekliği zeminle birlikte en çok 6 kat olacak. Kat yükseklikleri konutta en yüksek 3,5 metre, ticari kullanımlarda en yüksek 4,5 metre, asma katlı ticari birimler tasarlanması durumunda en yüksek 6,5 metreyi geçmeyecek.

Ekinox Emlak

13 Ocak 2018
376 kez görüntülendi