+90 542 272 50 04

Sosyal Medyada Biz}

ÇEKMEKÖY’DE YAŞAM

ÇEKMEKÖY’DE YAŞAM

Bir yer düşünün içerisinde yaşam alanına dair olması gereken her şeyin düşünüldüğü… Ve bir yer düşünün; aradıklarınızın fazlası var, eksiği yok…  İşte çiçeği burnunda ilçemiz Çekmeköy tam da aradıklarınızın daha da fazlasını bulabileceğiniz bir yer. 

“Çekme tetiği” ile hikâyesi başlayan bir ilçedir Çekmeköy. Fatih devrinde 7 kardeşin ilçeyi kurması ve eşkıyalar tarafından öldürülen kardeşlerin sonuncusunun, eşkıyalara “çekme tetiği” diyerek kurtulmasıyla başladığı söylenir. ‘Çekme tetiği’ cümlesi ise zamanla bölgenin Çekmeköy olarak anılmasına vesile olacaktır… Eskiler bilir; zamanında buralar hep dutlukmuş; yol yok-iz yok, kalabalık yok.  Sadece ormanın yeşillikleri içerisinde ürettikleriyle hayatlarını idame ettiren bir grup insan…

Merkezi konumuyla şehir hayatının düzenine ayak uydurmuş günümüzün Çekmeköy’ü yükselen binaların arasında bir umut ışığı gibi hayatımıza sızıyor. Organik yaşamla şehir hayatının kesişim noktası olmasıyla adeta imkânsızı başarmakta. Haydi, gelin birlikte gezelim;

 Doğal yaşamın nadide örneklerinden biri Çekmeköy’ün Çiftlikleri
Doğal yaşamın hala sürdürülebildiği mekânlardır hayvan çiftlikleri. Çekmeköy’de de samimi insanların işlettiği; içerisinde keçilerin, ördeklerin, tavukların, ineklerin, kazların yanı sıra meyve ağaçlarının da bulunduğu birçok çiftlik bulunmakta. Özellikle hafta sonları isteyenin kahvaltı yaptığı, dileyenin süt, yumurta, maya, yağ gibi ürünler aldığı, dalından yeni koparılmış meyveleri tatmaya imkan sunan bu çiftlikler bölgemize yolu düşen misafirlerini bekliyor…

Ömerli Barajı
Karmaşa ve gürültüden uzaklaşıp gün batımının suya yansımasını izlemek, “rastgele” diyerek suya olta atmak veya çimenler üzerinde kokusu üstünde çeşit çeşit yiyeceklerle keyifli bir piknik yapmak isteyenlerin adresi Ömerli Barajı. Balık avında ustaların sazan acemilerin bolca kaya balığı tuttuğu Ömerli Barajı manzarası, yeşilliği ve sessizliğiyle gidilesi bir yer olmayı hak ediyor.

ATV Turu
Yeşillik ve ormanın bol olduğu arazilerde ATV olmazsa olmazdır. Özellikle Çekmeköy’ün Ömerli bölgesine gittikçe ATV safarisi yapan insanlara sıkça rastlamak mümkün. Sizler de uygun fiyatlarla ATV kiralayabilir, Çekmeköy orman arazilerinde safari yapabilirsiniz.

At Binme
Çekmeköy’ü diğer ilçelerden ayıran bir özelliği daha, at çiftlikleri… Üye olarak veya üye olmadan gidebileceğiniz, ister yetişkin ister çocuk olsun keyifle birkaç saat geçirebileceğiniz, kahvaltı ve yemek imkânı sunan bu çiftlikler hayatımızı renklendiriyor.

NEDEN ÇEKMEKÖY?
Birçok uluslararası özgün projeyle, ilçemizin adını tüm Türkiye’de, hatta dünyada duyuran, belediyecilik hizmetleri yarışında ise onlarca ilke imza atan Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Poyraz ve ekibinin gayretli çalışmalarıyla Çekmeköy’ü daha yaşanılabilir kılmak adına gerçekleştirdiği projelerden kısaca söz etmek istiyoruz. İşte Eğitim ve Kültür Vadisi Çekmeköy’de halkımızın hizmetine sunulan projeler:

Kapalı Pazar Yeri projesi: 
Servis imkânı sağlanan, içerisinde kreş ve sağlık hizmetlerinin bulunduğu Çekmeköy Kapalı Pazar Yeri hizmetinizde.

Adnan Menderes Gençlik ve Kültür Merkezi: İçerisinde otopark, fuaye alanları, sergi salonları, bekleme salonu, derslikler, idari birimler, kafeterya, tiyatro/ sinema/ konferans salonu seyir terasıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Alemdağ Mahallesi Kültür Merkezi Projesi: Alemdağ  Mahallesi, kültür merkezine kavuştu. Kültür merkezi tiyatro, sinema, konser ve konferanslarla mahalle sakinlerini misafir edecek.

Çekmeköy Spor Kompleksi Projesi: Hamidiye mahallesi ulus pazarı yanında yüzme havuzlu tam kapasiteli spor kompleksi yapımı tamamlandı. Toplam 3 bodrum kat, zemin kat ve çatı katı olmak üzere 5 kattan oluşan Çekmeköy Spor Kompleksi, 2 bin 892 metrekare alana inşa edildi. 15 bin 318 metrekare kapalı alana sahip olan tesiste spor sahası, fitnes salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, 75 araçlık kapalı otopark yer alıyor.

Çekmeköy Metro Projesi: Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu, 20 km’lik hat, 16 istasyon, depo sahası, depoya bağlanan 2 bin 750 m bağlantı tünellerinden oluşuyor. Hatta 126 vagon hizmet verecek. Hattın devreye girmesi ile Üsküdar Çekmeköy arası yolculuk mesafesi 24 dakikaya inecek.

Çekmeköy Devlet Hastanesi: Bodrum, zemin katları ve 7 normal kattan oluşan, Çekmeköylüler’in tüm sağlık ihtiyacını karşılayacak tam donanımlı bir devlet hastanesi planlanmış durumda.

Şahinbey Kentsel Yenileme Projesi: 09.12.2009 tarihinde İstanbul Turizm Atölyesinde gerçekleştirilen toplantıda, çalışma alanı alternatiflerinden Şahinbey Caddesi cephe iyileştirme çalışmaları için seçilmiştir. Çekmeköy İlçesi, Mehmet Akif ve Çamlık Mahalle sınırları içerisinde yer alan Şahinbey Caddesi’nde uygulanacak cephe düzenlemesi  çalışması için 25 parsel üzerinde bulunan 30 binayı kapsayan bir  çalışma alanı belirlenmiştir. Çalışma alanı sınırları içerisindeki binalara ait detaylı arazi tespiti, siluet ve ön görünüş çalışmaları yapılmıştır.

Çekmeköy El Ürünleri Pazarı: Tüm üretici Çekmeköylü hanımlar sizi zorlukları üretimle yok etmeye davet ediyoruzEv içindeki sorumluluklarının ağırlığı; kültürel ve ekonomik bazı sebeplerle kadınların çalışma yaşamına katılımları sınırlıdır.  Çekmeköy Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bizler de kadınları üretici hale getirerek kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan hayatlarını sürdürebilmelerini sağlayacak çalışmaların gayreti içindeyiz. 

“ÇEKEP”, Çekmeköy’de el emeği ile ev-eksenli üretim yapan Siz Hanımlara yeteneklerinizin farkına varma fırsatı vererek, ürettiklerinizi diğer insanların beğenisine sunma imkânını sağlamayı amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje ile el emeği-göz nuru ürünleriniz değerlendirilerek ekonomik hayata daha aktif katılabilmeniz sağlanacaktır. Böylece bir taraftan yaptığınız satışlarla aile bütçenize katkı sağlayacak, diğer taraftan bilgi ve becerileriniz geliştikçe kendinize olan özgüveniniz artacaktır.

Çekmeköy Seyir Tepesi/Çekmekule: Çekmeköy Bölgesinin sosyal tesis ihtiyacı karşılanacak. Park ve spor sahaları ile yürüyüş alanlarının bir arada bulunduğu bir yaşam alanı inşa edilecek. Yapım aşamasındaki Çekmekule ile Çekmeköy ve çevre manzarası rahatça izlenecek.

Çekmeköy Kültür Merkezi: Çok yakında temeli atılacak olan yeni kültür merkezimiz Çekmeköy Doğa Park yanında yükselecek. İçerisinde; kurslar, kafeterya, tiyatro salonu, 2 adet cep sineması, amfi salon, sergi salonu bulunacaktır.

Alemdağ Reşadiye C Tipi Mesire Alanı: Soğukdere Merkez Mahallesi için planlanan proje

bölgenin ihtiyacı olan aktif ve pasif rekreasyon alanları ile toplam 5.2 ha alan üzerinde içerisinde piknik ünitelerinin, aletli jimnastik alanlarının, yağmur barınaklarının,  çocuk oyun alanı, wc, koşu parkurlarının, kır kahvelerinin bulunduğu doğa ile bütünleşmiş bir ortamda Çekmeköy halkının sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak bir planlama ile hizmete geçirilmesi düşünülmektedir.

Daha yaşanılabilir bir Çekmeköy için;

Taşdelen Meydan Projesi,
Çekmeköy Belediyesi Uzay ve Teknoloji Merkezi,
Şeffaf Mutfak, Sağlıklı ve Güvenilir İşletmeler Projesi,
İhanet ve Direniş Kısa Film Yarışması,
Yenilik Akademisi Projesi,
Çekmeköyümüze Hoş Geldin Bebek Projesi,
Ailemizin Çınarları Projesi,
Kardeş Aile Projesi,
Küresel Isınmayla Mücadele Projesi,
Çekmeköy Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Projesi,
Çekmeköy Belediyesi Prof. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları,
Çanakkale Platosu Projesi,
Alija Izetbegović Uluslararası Bilim Olimpiyatları Projesi,
Uluslararası Kısa Film Yarışması Projesi,
MEDEP (Medeniyetimizin Değerleri Projesi),
Biz O’nu Çok Sevdik- Siyer-i Nebi Yarışması Projesi,
Mehmet Akif Mahallesi Meydan Projesi,
Dijital Kalem Teknolojisinin Belediye Süreçlerinde Kullanılması Projesi,
Nikah Salonu Projesi,
Şehit Er İbrahim Doğan Parkı Projesi,
Çekmeköy2023 Aylık Kültür ve Sanat Dergisi,
Çekmeköy Çocuk Dergisi,
Doğapark Projesi,
Çekmeköy Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ÇEKUT),
Çekmeköy2023 Sosyal Farkındalık Ödülleri,
Fikirperest,
İspinoz Parkı ve Sosyal Tesisi.

19 Aralık 2017
368 kez görüntülendi