+90 542 272 50 04

Sosyal Medyada Biz}

İstanbul Depremi ve Çekmeköy

İstanbul Depremi ve Çekmeköy

İstanbul Depremi ve Çekmeköy

Son zamanlarda yaşanan korkutucu depremler İstanbul halkını tedirgin etmeye devam ediyor. 13 milyonluk nüfusun dağıldığı toplamda 39 ilçesiyle birlikte İstanbul, gerekli önlemleri alarak büyük depreme hazırlanıyor. Özellikle de son dönemlerde yaşanan depremler farklı ilçelerde farklı hasarlara yol açsa da verdiği hasar sevindirici ki mal kaybından öteye geçmemiştir. Fakat bu demek olmuyor ki daha fazla önlem alınmasına gerek yok.

Ne olursa olsun büyük İstanbul depremini olabildiğince hazırlıklı karşılamak gerekiyor. Bütün İstanbul ilçelerinde olduğu gibi Çekmeköy’de de bir hazırlık söz konusu. Her ne kadar depreme dayanıklılık konusunda diğer ilçelere göre daha avantajlı olsa da yaşanacak depremin şiddeti ve etki alanı göz önüne alındığında alınan tedbirlerin ne kadar önemli olduğu da aşikar bir durumda. Bu sebeple deprem öncesinde olduğu gibi sonrası için de arama kurtarma ekiplerinin geliştirilmesi ve uygun toplanma alanlarının belirlenmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

Olası Bir İstanbul Depreminde Çekmeköy

Anadolu yakasının Etileri olarak anılan Çekmeköy, yakın bir geçmişte arsa değerleri düşük, orta ve alt kesimlerin yaşadığı, alt yapıdan yoksun bir yer olarak bilinse de 1994 yılından sonra yaşadığı hızlı bir değişimle günümüzdeki halini alıyor. Arsa değerlerinin 10’a katlaması nedeniyle arsa bulmak da oldukça zor bir duruma dönüşüyor. Yarısından fazlasında lüks sayılabilecek konutların bulunması, ünlü markalar ve özel kolejlerle birlikte canlı bir hayata geçmesi bu durumun en önemli nedenlerinden birisi. Peki ne oldu da Çekmeköy bu kadar hızlı geliştir?

 

Günümüzde İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri haline gelen Çekmeköy, belediyenin de etkisiyle yeşillik alanları hep korumuş durumda. Ruhsatlı da olsa, dört kattan daha fazlasına inşaat izni verilmemesi de ilçe sakinlerini olası bir deprem konusunda oldukça rahatlatmış. Sağlam ve yüksek olmayan yapılar konutlarda yaşayan insanların korkularını bir nebze de olsa azaltmış, hatta buraya yerleşme sayısında da bir artış durumunu gözler önüne sermiştir.

İstanbul ve çevresindeki yaşanan depremler sonrasında Çekmeköy’de yapılan zemin etütleri sonucunda burasının İstanbul’un en sağlam zeminlerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. Öyle ki 5-10 metre aşağıya inildiğinde karşılaşılan siyah bir kaya kitlesini elmasın bile parçalayamadığı ortaya çıkmıştır. Uzmanlar Çekmeköy’ün oldukça sağlam bir zemine sahip olduğu ve olası bir depreme hazırlıklı yakalanıldığı durumda önemli ölçüde can ve mal kaybının olmayacağını belirtmişlerdir. Her ne kadar eski yapılar tehlike oluştursa da yeni yapılar daha güvenli ve deprem yönetmeliklerine uygun bir şekilde yapılmıştır.

Yapılan zemin etütlerinde İstanbul’un en güvenli bölgelerinden biri olarak karşımıza çıkan Çekmeköy, imar vizyonları ve kaçak yapılaşmayla girdiği mücadele sonucunda depreme en hazırlıklı ilçelerden biri olarak kabul edilmişitr. Bu sebeple de İstanbul içerisinden göç almaya başlamış, ev sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği önemli bir merkez haline gelmiştir.

EKİNOX EMLAK

24 Ekim 2019
163 kez görüntülendi