+90 542 272 50 04

Sosyal Medyada Biz}

Sahibinden ev kiralarken dikkat!

Sahibinden ev kiralarken dikkat!

Ev kiralamak, doğru evi bulmak, prosedürleri tamamlamak ve güvenilir şekilde kontrat imzalamak… Kiralama sürecindeki özen gösterilmesi gereken noktalar ve detaylardır. Özellikle sahibinden ev kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Sahibinden ev kiralamak, emlakçı ya da aracı kurumlara ekstra komisyon ödemeden kiralama avantajı sağladığı gibi, güvenilir şekilde yapılması önemlidir. Biraz araştırma yaparak içiniz rahat şekilde sahibinden ev kiralayabilir ve sözleşmeyi güvenilir şekilde imzalayabilirsiniz.

Kiralık ev anlaşmalarında dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle ev seçimi doğru şekilde yapılmalıdır. Konum, bölge, ulaşım seçenekleri, evin genel yapısı ve yapı özellikleri, fiyatı, aidatı, cephesi, ısınma sistemi gibi pek çok kriter değerlendirilmeli ve ihtiyaçlarınızı- kriterlerinizi karşılayan ev seçilmelidir. Özellikle sahibinden ev kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalar, kira sözleşmesinde yer alan isim ile konut sahibinin isminin ve bilgilerinin aynı- doğru olduğuna dikkat edilmelidir.

Ev kiralarken;

Fiyatı ve bütçenizi iyi değerlendirin.

Kiraladığınız evin giderleri, aidat yakıt masraflarını hesaplayın.

Ulaşım için harcanacak masrafları hesaplayın.

Rahat ulaşım, erişebilirlik özelliklerini inceleyin.

Güney cephesi, ısınma konforu, yalıtım gibi özelliklerine dikkat edin.

Banyo, mutfak, tuvalet gibi bölümleri iyi inceleyin ve demirbaşların, tesisatların düzenli şekilde çalıştığından emin olun.

Ekstra masraf yapmayacağınız konutları seçerek, size kar sağlayacak evi değerlendirin.

Özellikle sahibinden ev kiralamak, emlakçıya verilecek fazladan bir kiranın size tasarruf olması sağlanabilir.

Kiralık ev ararken dikkat edilmesi gerekenler

Online platformlardan bakılan evlerin tüm detayları incelenmelidir. Özellikle görsellerin, evin gerçek fotoğrafları olup olmadığı araştırılmalı ve ev mutlaka görülmelidir. İlanda olan konut ile baktığınız konutun aynı olduğuna, adres bilgilerinin eşleştiğine dikkat edin.

Evin bulunduğu bölge hakkında araştırma yapılmalı, ziyaret edilmelidir. Evin, bulunduğu binanın özellikleri, iskan olup olmadığı, tüm resmi belgelerinin olup olmadığı incelenmelidir. Boya- badana, tesisat özellikleri kapı- pencereler, beyaz eşya bağlantıları, TV, elektrik, doğalgaz ve su bağlantıları gibi tüm gereklilerin olup olmadığı ve bağlantılar incelenmelidir. Seçtiğiniz ev oturuma hazır, masraf gerektirmeyen, kriterleriniz karşılayan özelliklerde olmalıdır.

Sahibinden ev kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kira sözleşmesidir. Kontratın okunması, şartları incelenmeli ve ev sahibinin bilgilerinin doğru olduğundan emin olunmalıdır.Çekmeköyde-Satılık-Daireler

Kira kontratosunda dikkat edilmesi gereken faktörler şu şekildedir;

Kira artış oranı sözleşme içeriğinde belirtilmelidir.

Konutu teslim alma ve teslime etme şekilleri kontratta yer almalıdır.

Depozito, masraflar ve evin kira bedeli yer almalıdır.

Apartman aidatı da kontrata eklenmelidir.

Ortak alanların kullanımı, bina yönetimi ile ilgili detaylar eklenmelidir.

Kira bedeli, ödeme zamanları, ödeme kanalı ve teslim koşulları sözleşmede yer almalıdır.

Evde herhangi bir eksiklik, onarım gerektiren alan, badanası vs. Gibi detaylar sözleşmede belirtilmelidir.

Sözleşmenin her iki taraftan doğru şekilde yapıldığı, ödemenin banka aracılığı ile yapılacaksa, sözleşmede ismi olan ev sahibinin T.C kimlik numarası ve banka hesap bilgilerinin yer alması önemlidir.

09 Temmuz 2018
217 kez görüntülendi